Nałogi

Nałóg, uzależnienie to rodzaj choroby zwany toksykomanią, polegający na silnej potrzebie jakiejś czynności lub zażywania trujących substancji, które mają szkodliwy wpływ na organizm i psychikę człowieka.

Rodzaje uzależnień:

  • Uzależnienia fizyczne (fizjologiczne) – to potrzeba zażywania określonej substancji chemicznej w celu odczuwania określonych stanów fizjologicznych. Brak dostępu do substancji uzależniającej powoduje wystąpienie tzw. zespołu abstynencyjnego, w trakcie którego osoba uzależniona może odczuwać bezsenność, drżenie mięśni, biegunkę, wymioty, stany lękowe czy przyspieszoną akcję serca. Najczęściej jest to narkomania, nikotynizm, alkoholizm czy lekomania.

 

  • Uzależnienia psychiczne (psychologiczne) – to silna potrzeba wykonywania pewnej czynności lub spożywania substancji chemicznej w celu wywołania określnego stanu emocjonalnego. Do tego rodzaju uzależnień zalicza się: hazard, gry komputerowe, pracoholizm, obżarstwo, uzależnienie od Internetu czy telewizji ect.

 

  • Uzależnienia społeczne (socjologiczne) – zachodzi pod wpływem czynników socjologicznych, jak np. presja rówieśników, panująca moda, chęć przynależności do danej subkultury. To uzależnienie polegające na pogłębiającej się zależności od grupy i bezczynność wobec obowiązujących ról i norm społecznych.