Coraz więcej osób chce w jakiś sposób pomóc przyrodzie, a przy okazji również samemu na tym skorzystać. Różnego rodzaju postawa pro-ekologiczna jest coraz bardziej powszechna. Niektórzy tego typu postawę wyrażają poprzez budowanie budek dla ptaków, szczególnym rodzajem jest budka dla jerzyka. Dzisiaj na szczęście nie trzeba takich budek wykonywać samemu, można zaopatrzyć się u profesjonalnej firmy mkwpracownia.pl/budki-legowe-dla-ptakow/specjalne-wg-ptop-mtop-salamandra/typ-jerzyk . Jednocześnie samo stworzenie (lub kupienie) budki dla jerzyka, to dopiero pierwszy krok. Pozostaje jeszcze kwestia montażu takiej półki, a to również nie jest takie oczywiste, ponieważ budki dla jerzyka nie możesz powiesić tam gdzie Ci się podoba. Powinna ona spełniać pewne wymagania.

 

Zasady montażu budki dla jerzyka

 

  • Montując budkę dla jerzyka na pewno dobrze ją przymocować.

    Najlepiej jeżeli budki wiszą od strony północnej, wschodniej, lub północno-wschodniej. Dzięki temu są największe szanse, że w budkach, które powiesisz zamieszkają ptaki.

  • Budka dla jerzyka musi znajdować się co najmniej 5 metrów nad ziemią. Idealnie jeżeli znajduje się w okolicach 7-8 metrów.
  • Przestrzeń pomiędzy budką dla jerzyka a ziemią musi być „pusta”, czyli nie może być pomiędzy nią żadnych drutów, lin, półek, dachów, anten, itd. Dzieje się tak, ponieważ jerzyki zanim rozpoczną lot poziomy spadają przez pewien czas pionowo w dół. Jeżeli napotkają na przeszkody, to taki wypadek może zakończyć się dla nich nieprzyjemnymi konsekwencjami.

 

 

Ponadto pamiętaj, żeby montując budkę dla jerzyka na pewno dobrze ją przymocować. Lepiej zużyć trochę więcej materiałów i przyczepić ją „zbyt mocno”, niż oszczędzić na materiałach, przymocować ją zbyt słabo ryzykując tym samym jej odpadnięcie gdy ptaki w niej zamieszkają. To bardzo istotne, ponieważ warto troszczyć się o zdrowie ptaków, którym chcesz pomóc.